وضعیت نظام سلامت از گذشته تاکنون با نگاهی اجمالی به عوامل مسبب ارتقاء سطح سلامت جامعه

با توجه به بهبود سطح بهداشت جامعه و فراهم­ سازی بستر لازم جهت ارتقای نظام سلامت شاهد پیشرفت بسیاری در این زمینه از گذشته تاکنون بوده ایم که در ادامه به شرح اقدامات عمده در جهت بهبود وضعیت نظام سلامت جامعه می پردازیم.

 1. توجه بیشتر نسبت به جمله ی معروف پیشگیری بهتر از درمان است

علی رغم سختی رشته های پزشکی و پیراپزشکی یکی از علل جذب دانشجویان به چنین رشته هایی  “بحث مالی و درآمد خوب آن” و “فراهم بودن فرصتهای بیشتر در جذب و استخدامیها” می باشد.

یکی از علل وجود این حجم از تقاضا برای چنین رشته هایی “وجود جامعه ی بیمار” است، جامعه ای که به سلامتی، تغذیه، ورزش و تناسب اندام خود کمتر بها می دهد و همیشه اولویت های دیگری برای رسیدگی دارد.

هر چند همچنان بسیاری از خانواده ها برای اطمینان از آینده ی شغلی فرزند خود گاهاً او را وادار به ادامه ی تحصیل در چنین رشته هایی می­ کنند و نیز بدلیل وجود دانشگاه های مختلف در جذب متقاضیان، این مهم برای خانوارها فراهم گشته اما در دهه های اخیر گویا بدلیل اطلاع رسانی ها و بهبود سطح آگاهی عمومی در زمینه ی بهداشت و از طرفی فزونی فارغ التحصیلان این رشته ها، مشکل کمبود و عدم تناسب تعداد پزشک و بیمار تا حدود بسیار زیادی مرتفع گردیده است.

و اینکه ابزار اطلاع رسانی نیز نسبت به گذشته رشد بسیاری داشته از جمله رشد شبکه های مجازی و وجود گروه ها و صفحات آنلاین مختلف در جهت بهبود آگاهی عمومی بخصوص در زمینه ی تغذیه،  بهداشت و پیشگیری و همچنین معرفی پزشکان معتبر از طریق این شبکه ها و آشنایی اولیه ی بیماران با آنها گردیده است که به طور کلی می توان گفت این عوامل سبب بهبود وضعیت نظام سلامت کشور گردیده است.

البته با وجود آگاهی و پیشگیری در جهت حفظ سلامت و  بهداشت فردی همچنان بدلیل آلودگی هوا، غذاهای غیرارگانیک و صنعتی، عدم تحرک افراد به دلیل مشاغل پشت میزی، جامعه ی پزشکان و مشاغل مرتبط با این رشته در صدر جدول حرفه های پرکاربرد و درآمدزا هستند.

 1. دسترسی به پایگاه ها و نشریات علمی معتبر بین المللی

امروزه بواسطه ی رشد اینترنت دسترسی به پایگاه های علمی معتبر و کتابخانه های آنلاین براحتی امکان پذیر است، در نتیجه ترجمه و اقتباس از آخرین دستاوردهای علمی کمک شایانی به پیشرفت دانش پزشکی می کند.

همچنین تمام افرادی که مرتبط به این شاخه علمی هستند موظفند خودشان را مطابق با آخرین دستاوردهای پزشکی دنیا به روز نگه دارند

از جمله ژورنال های پزشکی معتبر می توان به موارد زیر اشاره نمود

 • AAMCNEWS
 • Advances in Medical Education and Practice
 • African Journal of Health Professions Education
 • Ariadne
 • Asia Pacific scholar: medical and health professions education
 • Australian Journal of Clinical Education
 • The Smithsonian
 • BMC Medical Education
 • Canadian Medical Education Journal
 • E-Health Telecommunication Systems and Networks
 • New Scientist
 • Annual Review
 • Psychologu Today
 • Scientific American Mind
 • Nature Reviews Genetics
 • Of Immunology
 1. افزایش تعداد پزشکان خبره و متخصص و پیرو آن بهبود سطح مقالات و پژوهش های کاربردی در جهت کاهش آمار مرگ و میر

طی گزارشات دانشگاه های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و مراکز درمان،آمار مرگ و میر در بسیاری از بیماری های شایع و حتی در امور زنان و زایمان در بسیاری از نقاط کشور، بسیار کم و حتی به صفر رسیده است.

و این اتفاق مثبت مرهون تلاش های بی شائبه ی پزشکان، پرستاران، پژوهشگران، دانشمندان و کلیه پرسنل مراکز درمان و دیگر افراد درگیر در جهت نجات جان یک انسان است.

 1. افزایش تعداد بیمارستان های متعدد و مجهز در دهه های اخیر یکی از عوامل مهم در جهت بهبود وضعیت نظام سلامت کشور بوده است

در دوران گذشته بیمارستان ها صرفا در مراکز شهر و دور از مناطق مسکونی وجود داشتند اما امروزه شاهد رشد و توسعه ی آنها در اقصی نقاط کشور هستیم و در واقع یکی از عوامل توسعه شهرنشینی، رشد تعداد بیمارستان ها و مراکز درمانی بوده است.

 1. امکان تحصیل دانشجویان در خارج از کشور

در حدیثی از پیامبر(ص) آمده که “علم را بجویید حتی اگر در چین باشد”. درک این حدیث در شرح عنوان کفایت می کند که بدانیم جستجوی علم و دانش که قطعا در انحصار جغرافیای خاصی نیست بسیار مهم و ارزشمند است.

و اینکه امروزه در صورت درخشش دانشجو در مقالات علمی و کسب رتبه ی علمی بالا، امکان پذیرش از طرف دانشگاه های برتر جهان وجود دارد و درصورت تمکن مالی فرد نیز امکان تحصیل در این مسیر براحتی میسر می گردد.

 1. طرح تحول سلامت و بهبود وضعیت نظام سلامت کشور

طرح تحول سلامت، طرحی برای بهبود سیستم‌های سلامت ایران است، هرچند که همچنان این طرح بطور کامل اجرایی نشده و تا حدودی شکست خورده اما قطعا شاهد تحولات مثبتی در این طرح بوده ایم، از جمله بسیاری از افرادی که بیمه نبوده اند را تحت پوشش قرارداده و از همه مهم تر موجبات توسعه زیرساخت های سلامت و تجهیز و بهسازی ظرفیت های مختلف در جهت بهبود سلامت را فراهم آورد.

 1. پوشش های بیمه ای

یکی از مهم ترین پوشش های بیمه ای در طول زندگی، پوشش درمانی است که با پرداخت حق بیمه بطور ماهیانه می توان از این امکان برخوردار بود و بدلیل اطلاع از مزایای بیمه برای بیمه شونده، غالب افراد جامعه به این مهم رسیده اند، و امروزه با گسترش خدمات بیمه ای، موارد بسیاری از درمان تحت پوشش هستند.

تحقیقات نشان می دهد که بین پوشش های بیمه ای و نتایج مرتبط با سلامت در سراسر مطالعاتی که انجام شده رابطه مثبت و مداومی وجود دارد، همچنین نوع بیمه درمانی و تداوم پوشش نیز در دریافت خدمات پیشگیرانه و غربالگری مناسب تأثیردارد.

امروزه بیمه تکمیلی امکان دریافت پوشش های بیمه ای بیشتری را برای افراد فراهم کرده، البته نوع پوشش و تعهدات (اصلی و اضافی) بیمه درمان باتوجه به نوع شرکتی که از آن بیمه خریداری شده فرق دارد.

در نتیجه جهت دریافت خدمات تکمیلی بیشتر در حوزه ی درمان می بایست تحقیق کرده و از انتخاب خود مطمئن شوید.

با این وجود در برخی کشورها این خدمات شهر به شهر متفاوت است،در نتیجه نوع پوشش و تعهدات بیمه در تصمیم گیری افراد متعددی،جهت انتخاب محل اقامت، تاثیر گذار و بشدت مهم می باشد.

 1. بهبود سطح زندگی و رفاه کادر درمان

بالتبع بهبود سطح رفاه هر فرد شاغل، تاثیر مستقیمی در جهت تمرکز هر چه بهتر و بهبود سطح کاری­ اش دارد و درکل بواسطه ی حقوق و دستمزد نسبتاً خوب کادر درمان نسبت به مشاغل هم سطح دیگر در جامعه، رضایت نسبی بین آنها وجود دارد.

شاید مفید باشد : سوالات استخدامی وزارت بهداشت

نویسنده مقاله وضعیت نظام سلامت : مریم حسین زاده

دانش آموخته ی رشته مدیریت تحول از دانشگاه تربیت مدرس

 آدرس ایمیل : drizzle9885@yahoo.com

 

کلمات کلیدی :