موفقیت و تحصیلات دانشگاهی تا چه میزان به یکدیگر وابسته می باشند؟

در این مقاله قصد داریم به پرسش فوق بپردازیم، اینکه چه ارتباطی بین موفقیت و تحصیلات دانشگاهی وجود دارد و آیا صرفا افراد موفق تحصیل کرده هستند یا اینکه الزاما همه ی تحصیل کرده ها به موفقیت دست پیدا می کنند؟!

پاسخ سوال فوق، منفی و مثبت مطلق نیست، به این صورت که عملکردها بسته به شرایط متفاوت است و ممکن نیست بطور قاطع جواب سوال فوق را داد.

تجربه شخصی بنده در خصوص موفقیت و تحصیلات دانشگاهی تا حدودی مثبت است چرا که علت اصلی تکامل جهان بینی من، مسیر علم آموزی بوده اما تاکنون در این مسیر موفقیت مثبتی به لحاظ مالی کسب نکرده ام.

از طرفی شاخصه های موفقیت فرد به فرد فرق دارد و به خاطر داشته باشید که عوامل کلیدی موفقیت اگر بدرستی شناخته نشوند و سپس مسیر زندگی شما در جهت آن‌ها به‌صورت صحیح قرار نگیرد، ممکن است زمینه شکست را فراهم آورند.

مهم ترین عامل در کسب موفقیت “روشن بودن هدف در زندگی” است.

دستیابی به هدف چه مثبت و چه منفی، به معنای تخصیص درست منابع اعم از وقت، پول، انرژی و…توام با رضایت درونی می باشد.

اما چه باید کرد که فرد تحصیل کرده ی موفقی شویم؟

اگر امکان ادامه ی تحصیل برای شما وجود دارد فرصت را غنیمت بشمارید اما به خاطر داشته باشید، دانشجویی که بهترین سال­های زندگی و جوانی اش را در مکتب دانشگاه می گذارند اما جوینده ی علم نباشد و همزمان با تحصیل، بصورت عملی، کارآموزی و کارورزی علم را کنکاش نکند همان بهتر که هیچ گاه وارد دانشگاه نشود و عمر عزیز خود را در مسیر دیگری سپری کند.

ولی درصورتی که امکان تحصیلات دانشگاهی برای شما مهیا نبوده مایوس نشوید، حال با توجه به توانمندی های خود، حرفه ای را انتخاب کنید که رضایت درونی و آرامش خاطر را برای شما به ارمغان آورد و به دنبال هنری روید که روحتان را پرورش دهد که مطمئن باشید موفقیت و تحصیلات دانشگاهی هیچ ارتباطی به یکدیگر نداشته و ندارد.

چه بسا که این تجربه اندوزی از هزاران سال تحصیل بدون عمل ارزشمندتر است.

پس همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد و بدانید که فقط یک بار از این جهان گذر خواهید کرد پس چیزی را بیاموزید که خودتان به آن عشق می ورزید نه دیگران، و ثابت کنید که می توانید.

آیا وجود دانشگاه های متعدد در عصر جدید الزامی و معقولانه می باشد؟ و یا عده ای به دنبال ایجاد این باور غلط یعنی موفقیت و تحصیلات دانشگاهی می باشند؟

جواب پرسش اول قطعا منفی مطلق خواهد بود چرا که اگر کسی در کنار علاقه مندی به ادامه ی تحصیل، ظرفیت علم آموزی داشته باشد دو حالت دارد یا پول دارد یا پول ندارد، اگر پول ندارد تمام تلاش خود را برای ورود به دانشگاه های سراسری انجام دهد که دراینصورت با حداقل هزینه می تواند در رشته ی مورد علاقه اش تحصیل کند ولی درصورتی که از لحاظ مالی مرتفع باشد قطعا انتخاب آزادتری نسبت به فرد قبل خواهد داشت و حتی درصورت عدم قبولی در دانشگاه سراسری در رشته ی مورد علاقه ی خود با صرف پول بیشتر درصورت اگاهی و اشراف به آینده ی کاری اش می تواند در مسیر مورد علاقه اش گام بردارد.

با توجه به توضیح مختصر بالا به راحتی می توان به این نتیجه رسید که نیازی به وجود دانشگاه های متعدد با نام های جدید و غالبا انتفاعی نبوده و حال آنکه دلیل تاسیس این تعداد دانشگاه  را شاید بتوان در پاسخ به پرسش دوم یافت.به هر حال امیدوارم جامعه ی ایران روزی آنقدر آگاه شود که موفقیت فرزند خود را صرفا منوط به ورود به دانشگاه نبیند.

و همچنین امید است که روزی، افرادی وارد دانشگاه ها شوند و پرچم دار علم در این کشور باشند که تشنه ی علم آموزی و اهل جهاد علمی باشند.

با توجه به استعدادها و توانمندی های مختلفی که افراد یک جامعه دارند نمی توان برای همه حکم و مسیر یکسانی برای موفقیت  صادر کرد و این را بدانیم که جامعه ی سالم و کامل نیازمند مشاغل مختلف در همه ی اصناف و رشته هاست و مهم مفید بودن افراد در آن مسیر است.

و ای کاش احترام به افراد را براساس نوع شغل درجه بندی نکنیم چرا که شخصیت و شعور افراد فارغ از بحث تحصیلات دانشگاهی و شغل می باشد و قطعا تمام افراد یک جامعه قابل احترام و ستایش هستند.

معرفی شیوه ای کاربردی برای رسیدن به هدف های مثبت و بزرگ و کسب موفقیت در زندگی

  • کاغذ و خودکار را بردارید و لیست توانمندی ها و علاقه مندهای خود را یادداشت کنید و از طرفی لیست شغل هایی که بواسطه ی توانمندی و علاقه مندی تان می توانید دنبال کنید را نیز بنویسید.
  • در جهت بهبود یادگیری تان برنامه ریزی کاربردی انجام دهید و در راستای تحقق آن، روزانه قدم های کوچک ولی همیشگی بردارید و درجهت آن، مهارت های لازمه را کسب کنید.
  • برنامه ریزی باید بصورتی باشد که بتوانید از عهده ی آن برآیید و هدفی که برای آن برنامه چیدید می بایست به قدری جذاب باشد تا انگیزه تان را در نیمه ی راه از دست ندهید.
  • هدف می بایست روشن باشد تا برنامه ریزی دقیق تری برای حصول آن صورت گیرد.
  • برای رویت نتیجه به هیچ وجه عجله نکنید و در کنار کار اصلی و روزمره تان و بصورت موازی این برنامه ریزی را نیز  دنبال کنید.

اثر این برنامه ریزی هوشمندانه را در بلندمدت قطعا خواهید دید و از نتیجه ی آن شگفت زده خواهید شد پس به راه خود ادامه دهید و مایوس نشوید

برای کسب موفقیت به روز باشید

برنامه ریزی در جهت موفقیت باید تداوم داشته باشد؛ در صورت رسیدن به هدفتان بلافاصله برای هدف بعدی، برنامه ریزی کنید؛ رسیدن به هدف به معنای متوقف کردن تلاش و توقف در یک نقطه نیست بلکه می بایست خود و استعدادهایتان را به چالش انداخته و در مسیرهای جدیدی هدایت کنید و از فرصت های پیش آمده نهایت استفاده را ببرید، در اینصورت در مسیر رشد، پویایی و تکامل هستید.

پایان

نویسنده مقاله موفقیت و تحصیلات دانشگاهی : مریم حسین زاده

ایمیل : drizzle9885@yahoo.com

کلمات کلیدی :