علل بی انگیزگی در کارمندان ، کارکنان و راه حل منابع انسانی جهت رفع

مهمترین مسئله ای که در مقاله علل بی انگیزگی در کارمندان قصد اشاره به آن را دارا می باشیم نقش کارفرمایان جهت پیشگیری از این مقوله و در مرحله بعد در صورت بروز رفع آن می باشد ، لذا خواهشمندیم که تا انتها ما را همراهی نمایید.

آیا واقعا پوسترهای انگیزشی موثر می باشند ؟

آیا شما در یک دفتر پر شده با پوسترهای انگیزشی کار می کنید ؟ و آیا به عنوان یک مدیر تنها به جملات نوشته شده روی این پوسترها دل خوش کرده اید ؟ آنهایی که هر روز در محل کار خود با صحنه ها و عباراتی مانند  “جاده های دشوار اغلب به مقصد زیبایی منتهی می شوند” و یا ” تا زمانی که دست از تلاش برندارید، هرگز شکست نمی خورید” روبرو شده اما همچنان انگیزه ای برای ادامه فعالیت ندارند را چه می کنید ؟

این پوسترها و جملات انگیزشی دوست داشتنی هستند اما اغلب به نظر می رسد پوسترهای عوامل کاهش انگیزش مناسب تر است.

به عنوان مثال، ” هر جسد مرده در کوه اورست متعلق به یک فرد بسیار با انگیزه بوده” یا در رابطه با کار تیمی ” اطمینان از اینکه کار سخت شما با بی کفایتی یک همکار از بین خواهد رفت”

اگر شما جایی کار می کنید که احساس بی انگیزشی می کنید یا مدیر منابع انسانی تیمی هستید که بی انگیزه و بی اشتیاق است قطعا باید از خودتان سوال کنید که کجا اشتباه کرده اید.

در ادامه به چهار دلیل رایج از علل بی انگیزگی در کارمندان و راه حل های غلبه بر آنها خواهیم پرداخت.

پرداخت کم یا ناعادلانه

شما می توانید به تمام کارمندان خود بالاتر از نرخ بازار پرداخت کنید ولی اگر ساختار پرداخت شما عادلانه نباشد، همچنان کارمندان را بی انگیزه می کنید.

اگر دو نفر مشاغل مشابهی دارند، پرداختی های آنها نیز باید مشابه باشد و باید بتوانید به روشنی بیان کنید که چرا ممکن است اختلاف در حقوق آنها وجود داشته باشد.

اما صرفا به این دلیل که اولی زن است و می خواهید تبعیض گذشته را جبران کنید،به او پرداختی بیشتری داشته باشید درست نبوده اما اگر یکی از کارمندان بدلیل تجربه بیشتر و رتبه بندی عملکردی بالاتر درآمدش بیشتر باشد کاملا درست و منطقی است.

راه حل منابع انسانی پس از شناخت علل بی انگیزگی در کارمندان

ممیزی پرداخت را اجرا کنید،این کار را مرتبا انجام دهید،هر بار که شخصی را در داخل ساختار سازمان ( به وسیله برگزاری آزمون های استخدامی و یا انجام مصاحبه استخدامی ) استخدام می ­کنید یا ارتقاء می دهید، نگاهی به حقوق و دستمزدها بیندازید و مطمئن شوید که این مبالغ مناسب و منصفانه است، حتی اگر گردش مالی کارمندان را ندارید، به نرخ حقوق بازار خود توجه کنید.

قلدرها در محیط کار

ورود به محل کار حتی اگر محیط کار دلپذیری را به کارمندان خود ارائه دهید، به اندازه کافی دشوار است.
قلدر می تواند در هر سطحی وجود داشته باشد و هر سطح را متفق کند.کارفرمایان می توانند از کارآموز وحشت داشته باشند همانطور که کارورزان می توانند از رئیس خود ترس داشته باشند و زورگویی محدود به جنسیت خاصی نیز نیست، اما اگر زورگویی در محل کار حکم فرما باشد، تحمل محیط کار به مراتب سخت تر است.

راه حل منابع انسانی جهت ایجاد انگیزه های کافی در کارکنان هر بخش

هیچ کسی نباید فرد دیگری را اذیت کند، آزار دهد یا به طور کلی زندگی را برای دیگران سخت تر کند.

منابع انسانی می بایستی کارهای زیادی را برای از بین بردن زورگویی انجام دهد و جلوی قلدری را بگیرد- از دوران مدرسه تا کنون بحث قلدری وجود داشته- با این وجود اگر می خواهید به کارکنان انگیزه دهید مهم است که روی این مقوله کار کنید.

بی نظمی از مهمترین عوامل کاهش انگیزه کارمندان یک سازمان می باشد

وقتی رئیس نمی داند که چه اتفاقاتی پیرامون وی می افتد، یا دو نفر را به یک وظیفه می گمارد و وظیفه دیگری را به فراموشی می سپارد، محیط کار را استرس زا و کارمندان را بی انگیزه می کند.

اگر کارمندی غرق در کار باشد و دیگری نیمی از روز را در یوتیوب سپری کند، این اختلاف نتیجه بی نظمی فاحشی بوده که قطعا هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت اثرات منفی خود را نمایان خواهد نمود.

سازماندهی مجدد مجموعه تحت امر

یکی از پیچیده ترین مسائل،سازماندهی مجدد یک مجموعه می باشد زیرا علل اساسی آن بی نهایت است / چیزی که اکثر مدیران از آن پرهیز می کنند/

یک مدیر پراکنده ممکن است به یک معاون اداری عالی برای پیگیری نیاز داشته باشد، یا اگر جریان کاری بررسی و منجر به بروز آشفتگی بین بخش ها شود، ممکن است مجبور شوید نحوه تعامل بخش ها با یکدیگر را دوباره اصلاح کنید.

مهم ترین مسئله برای رفع بی نظمی بعنوان یکی از دلائل کاهش انگیزش در سازمان ، تشخیص بی نظمی و تلاش برای رفع آن است،به یاد داشته باشید از افرادی که مستقیماً تحت تأثیر این مشکل می باشند،سؤال کنید زیرا ممکن است بهترین بینش در مورد چگونگی رفع مشکل را داشته باشند.

قوانین بی مورد سختگیرانه کار یکی از علل بی انگیزگی در کارمندان می باشد

برای برخی از سازمان ها البته که باید قوانین سختگیرانه ای وجود داشته باشد. بعنوان مثال اگر با مواد شیمیایی خطرناک کار می کنید، هر کارمندی باید با دقت تمام پروتکل ها را دنبال کند. اما در سایر شرایط غیر مشابه شاید دیگر انتظارات و قوانین خاصی لازم نباشد۶٫

اگر شما به این دلیل که کارمندی در یکی از روزهای هفته ۳۰ دقیقه زودتر محل کارش را ترک کرده حتی اگر این هفته ۴۵ ساعت کار کرده باشد، او را از تعطیلات آخر هفته معاف کنید باعث بی انگیزگی او شده اید.

وقتی که درخواست کارمند مبنی بر کار در منزل را رد کنید صرفا به این دلیل که دوست ندارید کارمندان در جایی کار کنند که نتوانید آنها را رصد کنید باعث بی انگیزگی آنها شده اید.

راه حل منابع انسانی و افزایش انگیزه در سازمان ها

امروزه کارمندان انعطاف پذیری می خواهند،آنها می دانند که برنامه های منعطفی در شرکت های دیگر نیز وجود دارد، بنابراین اگر می خواهید بهترین کارمندان خود را حفظ کنید ، باید خدماتی در خور نیز به آنها ارائه دهید.

منابع انسانی باید به مدیران آموزش دهد تا به دنبال مکان­هایی باشند که بتوانند منعطف باشند نه اینکه به هیچ وجه هیچ انعطافی نداشته باشند.
کارمندان می خواهند شغل خود را دوست داشته باشند، شما می خواهید کارمندتان شغل خود را دوست داشته باشد.

و وقتی در راستای تحقق این انتظارات و به طور کلی رفع علل بی انگیزگی در کارمندان تلاش می کنید، به کارمندان انگیزه می دهید درغیراین صورت کاهش انگیزش کارمندان امری شایع است.

نویسنده و مترجم مقاله علل بی انگیزگی در کارمندان : مریم حسین زاده

 آدرس ایمیل : drizzle9885@yahoo.com

   : References

www.thebalancecareers.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :