چگونگی استعدادیابی در زمینه رشته و شغل آینده تان

در مقاله پیش رو که تحت عنوان انتخاب آگاهانه رشته و شغل خدمت شما عزیزان ارائه گردیده است قصد ذکر نکاتی پیرامون استعدادیابی و روش های آن ( البته به صورت کلی ) را داشته که به علت اهمیت این مسئله بزودی مطالبی با جزئیات بیشتر در دسترس شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

سالهاست که یکی از دغدغه های فکری من در بحث رشته دانشگاهی و شغل آینده “چگونگی انتخاب درست ” و نیز انتخاب آگاهانه رشته و شغل با توجه به شرایط، امکانات و توانایی هاست.

آموزش مهمترین فاکتور در انتخاب آگاهانه رشته و شغل

متاسفانه این مهم نه تنها در مدارس بلکه در خانواده ها نیز آموزش داده نمی شود و علی رغم اهمیت این قضیه همچنان انتخاب رشته و شغل با بی توجهی و برحسب تصادف و قرار گرفتن در مسیر باد و بنوعی سپردن به دست سرنوشت انجام می گردد و امیدوارم در آینده بستری فراهم شود و ساعت و درس جداگانه ای صرفا جهت شناخت استعدادها، توانمندی ها و در کل “شناخت خود” در راستای انتخاب بهتر رشته دانشگاهی و در ادامه ی آن شغل آینده میسر گردد.

چرا که اگر طی سالها درس بخوانید و زحمت بکشید ولی خودتان و استعدادهای خودتان را نشناسید گویی سوار بر قطار و همگام با مسافران دیگر برای رسیدن به مقصدی ناشناخته قدم برداشته اید که اگر بخت و اقبال با شما یار باشد جزو نفرات انگشت شماری خواهید بود که در مسیر درست زندگی اش قرار گرفته ! با این حال خوشحال نباشید چون درنهایت با نداشتن هدف در زندگی و عدم برنامه ریزی حتی اگر در مسیر خوب زندگی تان باشید چون خودتان انتخاب نکرده اید رضایت درونی لازمه رو نخواهید داشت.

اهمیت این قضیه آنقدر بالاست که تمام زندگی تان را تحت شعاع قرار می دهد.

و اما در ادامه به این مطلب می پردازم که چگونه انتخاب کنیم و منفعل نباشیم؟

اولین و مهم ترین مورد “توجه به علاقه مندی ها در کنار توانمندی هاست” قطعا این دو مورد لازم و ملزوم هستند و یکی بدون دیگری کامل نخواهد بود.از طرفی در این کهکشان هیچ موجودی نبوده، نیست و نخواهد بود که ادعا کند وجودش پوچ و عاری از هر نوع استعدادی است.

همه ی ما منحصر به فرد هستیم و قطعا زیبایی عالم در همین تفاوت هاست.

حال چگونه تشخیص دهیم که به چه چیز علاقه مندیم و در آن توانایی داریم؟

وقتی کاری را بخوبی و با عشق انجام می دهید و لحظاتی از روزمرگی ها و خستگی ها رها می شوید بدانید آن کار را دوست دارید و درآن مستعد رشد هستید و شک نکنید که این استعداد و علاقه مندی، برای شما درصورت حرفه ای بودن و موفقیت، پول ساز نیز خواهد بود.

در دوران کودکی تشخیص این بخش بعهده ی والدین و مسئولین مدارس است وچه بسا که شناخت در این مرحله آسان تر است نسبت به فردی که شخصیتش شکل گرفته و باوجود استعدادها و علاقه مندی های بسیار همچنان سردرگم است.

ولی باز هم ناامید نشوید برای شروع هیچ وقت دیر نیست ولی امروز را هم از دست ندهید چون فردا دیر است.

فراهم بودن شرایط و امکانات لازمه

دومین مورد “فراهم بودن شرایط و امکانات لازمه” برای بروز آن استعداد است، چراکه گاهی شما استعداد عجیبی در زمینه ی خاصی داشته ولی بدلیل جبر محیط و جغرافیایی که در آن زندگی میکنید نخواهید توانست آن طور که باید آن را بروز داده و لاجرم سوار بر همان قطار،همگام با بقیه خواهید شد.

سومین مسئله پیرامون انتخاب آگاهانه رشته و شغل عبارت است از

“استمرار” و بقولی “پیگیر بودن” به این معنا که اکنون که می دانی علاقه ای داری و از قضا در آن استعداد داری و جامعه نیز پذیرای آن می باشدپس آن را دنبال کن و ساعتها، روزها، ماه ها و بلکه سالها پیگیر باش، چرا که در جایی خواندم که اگر کاری را ده هزار ساعت انجام دهی بی شک درآن کار جزو نوابغ انگشت شمار جهان خواهی شد.

چهارمین مورد “خرد کردن کارها” است، پس اگر کاری را نمیتوانید انجام دهید آن را خرد کنید و بدان که به این طریق ناممکن ترین ها هم انجام شدنی است.

پس اگر به کاری علاقه دارید واحساس می کنید در آن استعداد و توانمندی لازم را ندارید بدانید که با “پشتکار” توانمندی لازمه را کسب خواهید کرد چه بسا افراد بااستعداد زیادی هستند که بدلیل “عدم اراده” ناکام مانده اند.

جسور بودن و ارتباط آن با انتخاب آگاهانه رشته و شغل

پنجمین مورد “جسور بودن” است اینکه برای طی طریق و رسیدن به خودشکوفایی از هیچ حرفی نهراسید و با وجود تمام سختی ها و ناملایمات روزگار به خودتان و استعدادهایتان اطمینان کنید و به مسیر خود ادامه دهید.

اگر در وجودتان ترس دارید کافیست به محیط و طبیعت اطرافتان نگاه کنید و عزم طبیعت را در شکوفایی تحسین کنید.

بی هویتی مهمترین مشکل جوامع امروز

متاسفانه یکی از مشکلات جامعه ی امروز ما “بی هویتی” است، جوانان بااستعداد و توانمندی که خودشان هم نمی دانند چه میخواهند و به کجا می روند؟ ای کاش در مدارس ما افراد توانمندی حضور پیدا کنند که به بچه ها و خانواده هایشان در زمینه استعدادشناسی یاری برسانند و مشاوره دهند.

دوستی از آلمان تعریف می کرد که چندماهی ساکن اینجا شده بودم و پسرم مشغول تحصیل بود که روزی از مدرسه ی او به من نامه ای رسید که والد گرامی ما متوجه شده ایم فرزند شما در زمینه امدادرسانی و کمک به هم نوعان خود استعداد بالایی دارد چراکه همیشه به دوستان خود در زمینه درس و ملزومات همراهشان با عشق و داوطلبانه کمک می کند پس این مورد را بیاد داشته باشید و قدر آن را بدانید امید است که فرزند شما در مسیر درست استعدادهایش گام بردارد.

غالب جامعه سوار بر همان قطار ناآگاهی می شوند و درصد بسیار کمی به طریقی به خودشکوفایی می رسند.

امید است برای رسیدن به جامعه ای بهتر، از بستر خانواده ها استعدادها به موقع و درست کشف و شناسایی گردد.

و در پایان بدانید هیچ چیز اندازه ی ” ذهن خودتان” شما را محدود نخواهد کرد پس بجای کوچکتر کردن رویاهایتان، باورهایتان را پرورش دهید و بزرگ کنید.

نگارنده مقاله انتخاب آگاهانه رشته و شغل : مریم حسین زاده

کارشناس ارشد رشته مدیریت دولتی

دانشگاه تربیت مدرس تهران

کلمات کلیدی :